Sejm wkrótce powinien zająć się zgłoszonym przez ZNP obywatelskim projektem ustawy “Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” zakładającym powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Projekt otrzymał właśnie numer druku sejmowego i został skierowany do pierwszego czytania.
Projekt znajdował się w zamrażarce poprzedniej marszałek Sejmu Elżbiety Witek od lutego 2022 r. Związek zebrał pod projektem podpisy ponad 250 tys. obywateli. Przez ponad 1,5 roku z projektem nic się nie działo. Marszałek Witek skierowała go do sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży, która do końca kadencji nie znalazła czasu na rozpatrzenie tego dokumentu.
Wprawdzie poprzednia kadencja Sejmu zakończyła się 12 listopada br., ale projekty obywatelskie ustaw – w przeciwieństwie do wszystkich pozostałych – nie podlegają tzw. zasadzie dyskontynuacji, która zamyka prace nad sejmowymi dokumentami. Tak, aby Sejm nowej kadencji rozpoczynał pracę “od zera”.
Obywatelski projekt otrzymał dziś numer druku – 28 – i został skierowany przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię do pierwszego czytania na forum Sejmu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy Sejm rozpatrzy projekt, ale powinno się to odbyć wkrótce.
– Wyciągnąłem z zamrażarki wszystkie projekty obywatelskie, które przetrwały zasadę dyskontynuacji. Jest ich 10. W tej kadencji nie będziemy mrozić żadnego projektu obywatelskiego. W związku z tym, każdemu z nich nadałem numer druku i zostaną one rozpatrzone w ciągu 6 miesięcy, tak jak wymagają tego Regulamin Sejmu i szacunek do setek tysięcy obywateli, którzy podpisali się pod każdym z tych projektów – zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
– Być może uda nam się rozpatrywać te projekty w tempie jeden na posiedzenie, tak, żebyśmy mogli obywatelom dać odpowiedź “co Sejm na to, co oni do Sejmu wnoszą” – dodał.
ZNP zaproponował w obywatelskim projekcie, by wysokość średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego stanowiła określony procent przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w III kwartale roku wcześniejszego.
(PS, GN)