Ocena pracy nauczycieli, wynagrodzenia nauczycieli i emerytury stażowe – to najważniejsze tematy dzisiejszego spotkania przedstawicieli związków zawodowych z urzędnikami MEiN.
O godzinie 11.00 rozpocznie się spotkanie ministerialnego zespołu roboczego, w którym wezmą udział przedstawiciele ZNP, Forum Związków Zawodowych i oświatowej “Solidarności”.
„Celem spotkania jest omówienie zmian w rozporządzenia w sprawie oceny pracy nauczyciela oraz uzgodnienie projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy na 2023 r. Projekt rozporządzenia zostanie przesłany odrębnym pismem. Proponujemy także dyskusję na temat ewentualnych zmian przepisów w sprawie emerytury >>stażowej<< dla nauczycieli” – czytamy w zaproszeniu przesłanym do związków zawodowych.
Po interwencji ZNP ministerstwo edukacji przystąpiło do procedury uzgadniania nowelizacji tzw. rozporządzenia płacowego, w którym znajdują się stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
Resort edukacji zaproponował w projekcie podwyżkę w wysokości jedynie od 266 do 326 zł brutto, czyli 7,8 proc. z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r. ZNP domaga się podwyżki minimum 20-procentowej, która zrekompensuje nauczycielom rekordową inflację.
– Chcemy wrócić do normalnych zasad negocjacji wynagrodzenia nauczycieli i zerwać z fatalnym przyzwyczajeniem z ostatnich lat, gdy spotykamy się z dyktatem – minister przychodzi mówi, że „tyle mamy i więcej nie damy, koniec rozmowy”. Chcemy rozpocząć normalne negocjacje płacowe – zapowiedział w “Głosie” prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Pójdziemy na spotkanie z konkretnymi propozycjami w tej kwestii – dodał.
Na wniosek ZNP ministerstwo edukacji zgodziło się także zmienić obowiązujące od 1 września 2022 r. zasady oceny pracy nauczycieli. Chodzi o to, żeby weryfikacja spełniania przez nauczycieli kryteriów oceny polegała nie na punktowaniu każdego z kryteriów (na skali 0-5 pkt., a jednego kryterium – 0-30 pkt.), ale na zasadzie “zaliczył-nie zaliczył”.
Resort edukacji wraz z zaproszeniem na dzisiejsze spotkanie przesłał związkom projekt nowelizacji rozporządzenia o ocenie pracy nauczycieli zawierający wspomniane zmiany. Czy proponowane przez MEiN rozwiązania są satysfakcjonujące dla ZNP? – Na tym etapie tak. Jeżeli nie dojdzie do jakichś nadzwyczajnych zmian, to propozycje ministerstwa są do zaakceptowania – podkreślił Sławomir Broniarz.
Trzeci temat spotkania to ewentualne propozycje MEiN w sprawie emerytury „stażowej” dla nauczycieli, czyli powrót do art. 88 Karty Nauczyciela odebranego nauczycielom w 1998 r. przez rząd AWS-UW Jerzego Buzka. ZNP czeka tu na konkretne pomysły ministerstwa edukacji oraz symulacje wysokości takich emerytur.
ZNP chciałby wiedzieć, czy ewentualne zmiany w nauczycielskich emeryturach proponowane przez Przemysława Czarnka są dogadane z premierem, Ministerstwem Finansów i ZUS-em. – Premier powiedział już, że nie widzi możliwości dyskusji o emeryturach stażowych. Nie rozumiem więc, czemu Przemysław Czarnek wraca do tego tematu – ocenił prezes ZNP. – Temat emerytur i wynagrodzeń jest kluczowy w rozmowach z MEiN – dodał.
(PS, GN)