Z powodu niespełnienia obietnic składanym nauczycielom przez rządzących, Zarząd Główny ZNP zdecyduje 24 czerwca o formie i terminie akcji protestacyjnej Związku. Związek oczekuje od premiera przedstawienia w Sejmie informacji o terminach uchwalenia ustaw ważnych dla nauczycieli. ZNP domaga się również 10-procentowej podwyżki dla nauczycieli od 1 września br.
Z rekomendacją dotyczącą rozpoczęcia akcji protestacyjnej wystąpiło 9 czerwca Prezydium ZG ZNP. W Związku decyzje w sprawie ewentualnego protestu podejmuje Zarząd Główny. ZG ZNP zbiera się 24 czerwca.
– Sytuacja z jaką mamy do czynienia, jeśli chodzi o dobrostan nauczycieli, warunki pracy, płacy, to co dzieje się w sferze prawa oświatowego, w sprawach dotyczących naszego środowiska, wymaga radykalnych działań. O tym mówili na ostatnim posiedzeniu członkowie Prezydium ZG ZNP i mam nadzieję, że Zarząd Główny w pełni podzieli te rację – powiedział Sławomir Broniarz na konferencji prasowej Związku odbywającej się we wtorek 10 czerwca br.
„Sytuacja nauczycieli i nauczycielek w kontekście braku realizacji obietnic” – taki był temat konferencji zwołanej w siedzibie ZG ZNP. W spotkaniu z dziennikarzami poza prezesem Sławomirem Broniarzem uczestniczyły członkinie sekretariatu Związku: Urszula Woźniak (wiceprezes ZG ZNP) i Jadwiga Aleksandra Rezler (wiceprezes ZG ZNP) oraz członkinie Zarządu Głównego: Małgorzata Kowzan, prezes Okręgu Wielkopolskiego ZNP i Iwona Kielańska, prezes Oddziału ZNP w Koninie. Obecny był też Piotr Gościniak, członek ZG ZNP i prezes Oddziału ZNP w Lesznie. Osoby te reprezentują Związek w pracach grup roboczych w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Temat prac zespołu także był komentowany podczas konferencji.
Forma protestu? Terminy? Zarząd Główny zdecyduje…
Największe poruszenie wśród dziennikarzy wywołała jednak informacja dotycząca możliwej akcji protestacyjnej. Na czym miałaby polegać? Prezes Sławomir Broniarz tłumaczył, że wachlarz możliwości jest dość szeroki – od oplakatowania i oflagowania szkół aż po spór zbiorowy.
– Była pełna zgoda członków Prezydium ZG ZNP co do potrzeby podjęcia bardziej radykalnych działań. One nie będą na pewno polegały jedynie na oflagowaniu szkół – powiedział prezes Związku.
– Decyzja w tej sprawie zapadnie 24 czerwca na posiedzeniu Zarządu Głównego. Uchwała ZG będzie informacją zarówno dla nauczycieli, jak i dla rządzących o rodzaju akcji protestacyjnej, terminie zorganizowania akcji protestacyjnej. Do 24 czerwca trwa dyskusja wewnątrz ZNP, jaka postać przyjmie akcja protestacyjna – mówił Sławomir Broniarz.
ZNP: Oczekujemy informacji premiera
Oprócz tego Związek oczekuje od premiera Donalda Tuska, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu poinformował w jaki sposób będą procedowane najważniejsze dla środowiska nauczycielskiego akty prawne. Decyzję w sprawie wystąpienia z takim wnioskiem do szefa rządu podjęło Prezydium ZG ZNP. Najbliższą okazją do przekazania opinii publicznej takich informacji będzie wystąpienie premiera w Sejmie przed głosowaniem wniosku o wotum zaufania dla rządu w środę 11 czerwca br.
Prezes ZNP tłumaczył, że chodzi o sprecyzowanie, kiedy zostaną uchwalone:
>> ministerialny projekt ustawy z 20 marca 2025 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (to projekt z całym pakietem zmian, które Związek zaproponował ponad rok temu MEN);
>> projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela – inicjatywa obywatelska ZNP (druk sejmowy nr 28 – projekt dotyczy powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce);
>> nowelizacja ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, która ustanowi to świadczenie świadczeniem niewygasającym i obniży wiek jego nabywania.
– Jednocześnie domagamy się podniesienia wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. od 1 września br. – powiedział prezes ZNP.
Wynagrodzenia i kompensówki. Kiedy wreszcie…
Sławomir Broniarz przypomniał, że Związek w poprzednich miesiącach kilkakrotnie występował z postulatem podwyższenia płac nauczycieli w 2025 r. o 15 proc. Związek mówił o tym jeszcze w 2024 r. i ponawiał to oczekiwanie na początku 2025 r. Postulat ten został również przedstawiony przez stronę związkową na forum Rady Dialogu Społecznego. Jednak rząd zdecydował się jedynie na waloryzację wynagrodzeń nauczycielskich o 5 proc.
Prezes Broniarz przypomniał, że podczas 43. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP w listopadzie 2024 r. premier Donald Tusk złożył jasną deklarację w dwóch ważnych sprawach. Po pierwsze, że dołoży wszelkich starań, aby procedowanie inicjatywy obywatelskiej ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” radykalnie przyspieszyło. – Chcę pana premiera poinformować, że w tej sprawie nie dzieje się nic. Poza powołaniem sejmowej podkomisji nadzwyczajnej i złożeniem przez ZNP poprawek do projektu ustawy, w tej sprawie nie wydarzyło się nic – mówił Sławomir Broniarz.
Druga obietnica złożona przez premiera dotyczyła przyjęcia oczekiwanych przez ZNP zmian w ustawie o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Chodzi o to, by system świadczeń nie wygasł po 2032 r. i by mogła z nich korzystać większa rzesza uprawnionych nauczycieli.
– Nie zaistniały żadne okoliczności, które dawałyby nam powód do nadziei, że świadczenia kompensacyjne staną się świadczeniami niewygasającymi i będą rozwiązaniem dla wielu nauczycieli, kiedy będziemy mieli do czynienia z likwidacją szkół i placówek w następstwie dramatycznej sytuacji demograficznej – podkreślał prezes Związku.
(DK, GN)