01 grudnia, 2022

W środę 30 listopada ciąg dalszy rozmów ZNP z ministrem edukacji

W środę 30 listopada br. przedstawiciele ZNP po raz kolejny spotkają się z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. To kontynuacja rozmów z 9 listopada, gdy poruszono temat m.in. nauczycielskich wynagrodzeń, umożliwienia powrotu do pracy w szkole osobom pobierającym świadczenie kompensacyjne oraz biurokracji, jaką wywołały ostatnie zmiany w ocenie pracy. 

Spotkanie z szefem MEiN zaplanowano na 30 listopada na godz. 12.30.

Poprzednio przedstawiciele Związku rozmawiali z Przemysławem Czarnkiem 9 listopada. W skład delegacji weszli: prezes ZNP Sławomir Broniarz oraz wiceprezesi ZG ZNP: Krzysztof Baszczyński i Grzegorz Gruchlik.

Według prezesa ZNP, tamto spotkanie było “bardzo rzeczowe”. – Jakie będą tego efekty, pokażą także inne spotkania. Jest bardzo wiele tematów do omówienia, dotyczących warunków, czasu pracy nauczycieli, kwestii finansowania edukacji, wynagrodzeń, podstawy programowej, lex Czarnek, emerytur.  Rozmowy 9 listopada dotyczyły wielu tematów, w tym wynagrodzeń nauczycielskich, podwyżek oraz zmian w systemie emerytalnym. Związek poruszył ponadto temat umożliwienia powrotu do pracy w szkole nauczycielom pobierającym świadczenie kompensacyjne oraz problemów, jakie pojawiły się po wprowadzeniu od 1 września br. nowego awansu zawodowego i oceny pracy.

– Było bardzo dużo tematów od płac, podstawę programową po sprawy emerytalne. Jaki będzie efekt tych rozmów pokażą kolejne spotkania. Najbliższe zaplanowane jest na 30 listopada br. To będzie rozmowa o płacach nauczycieli w kontekście 2023 roku oraz o możliwości powrotu do pracy nauczycieli przebywających na świadczeniu kompensacyjnym. Dzisiaj każdy przedstawił swoje racje. Związek nie odstępuje od kwestii, które są dla nas ważne – stwierdził prezes ZNP.

Przemysław Czarnek postanowił, że środowe spotkanie będzie miało rozszerzoną formułę i zaprosił na nie także pozostałe dwa związki działające w oświacie. Ponadto szef MEiN zdecydował o powołaniu nowej grupy roboczej w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, która ma przeanalizować zagadnienia poruszane podczas rozmów w ministerstwie. W skład grupy roboczej wejdą przedstawiciele oświatowych związków zawodowych.

(PS, GN)


Łączna liczba wyświetleń