19 września, 2019

Wcześniejsze emerytury przed wyborami?

Dzisiaj, 18 września Dziennik Gazet Prawna w artykule „PiS szuka poparcia wśród nauczycieli. Daje wcześniejsze emerytury” pisze, że „przy okazji Dnia Edukacji Narodowej rząd szykuje ofertę wyborczą dla zatrudnionych w oświacie. Chce im dać możliwość odejścia z zawodu przed ustawowym wiekiem emerytalnym”.
Z przygotowywanego w MEN projektu wynika, że możliwość wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej ma istnieć tylko do 2023 r. Szczegóły propozycji resortu edukacji mają być zaprezentowane tuż przed wyborami.
– Wydaje się jednak, że przed wyborami PiS nie będzie mówił, że wcześniejsza emerytura będzie powiązana ze zwiększeniem pensum o co najmniej dwie godziny (lub o sześć) – pisze DGP.
Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca uwagę, że choć możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę oznacza:
  • pogłębienie problemu z kadrą (już dzisiaj brakuje nauczycieli),
  • niskie świadczenie emerytalne,
to jest spełnieniem oczekiwań sporej grupy nauczycieli, zmęczonych nieprzemyślanymi reformami.
– Namawiam tych, którzy noszą się z zamiarem wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej, aby sprawdzili wysokość swojej przyszłej emerytury – apeluje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dodaje jednak, że nauczyciele są już zmęczeni ciągłymi zawirowaniami, chcą spokoju i dlatego godzą się nawet na niższą emeryturę.
– Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli to ze strony PiS zabieg socjotechniczny – mówi szef ZNP. – Rząd nie zwiększa nakładów na edukację i nie stara się przyciągnąć najlepszych absolwentów do szkoły, tylko proponuje rozwiązania tymczasowe obliczone na „tu i teraz”. Dlaczego emerytury mają być tylko do roku 2023? Na to się nie zgadzamy.

źródło: strona internetowa ZG ZNP  https://znp.edu.pl/wczesniejsze-emerytury-przed-wyborami/

Łączna liczba wyświetleń