19 grudnia, 2023

Kim są nowi wiceministrowie od edukacji? Barbara Nowacka postawiła w zdecydowanej większości na kobiety 14 GRUDNIA 2023 GŁOS NAUCZYCIELSKI

Znamy nazwiska najbliższych współpracowników Barbary Nowackiej w nowym Ministerstwie Edukacji. Wiceministrami edukacji będą posłanki Katarzyna Lubnauer (KO-Nowoczesna) i Joanna Mucha (Polska 2050-TD), poseł Henryk Kiepura (PSL-TD) oraz Paulina Piechna-Więckiewicz (Nowa Lewica) i Izabela Ziętka (Polska 2050). Nazwisk swoich najbliższych współpracowników nie ujawnił na razie nowy minister nauki Dariusz Wieczorek, ale wyjawił, że w resortach obowiązuje koalicyjny parytet.

– Podczas negocjacji ustaliliśmy, że w każdym ministerstwie ma być przedstawiciel każdego ugrupowania koalicyjnego – powiedział Dariusz Wieczorek, pytany o kandydatów na wiceministrów w rządzie Donalda Tuska. – Plan był taki, by w każdym ministerstwie był przedstawiciel każdego koalicjanta – oświadczył.

Nowy minister nauki  nie podał na razie nazwisk swoich współpracowników. W czwartek w radiu Zet mówił jednak m.in, że minister jest od zarządzania, a w skład resortu wejdą przedstawiciele środowiska akademickiego. – Wszystko zostanie ogłoszone w przyszłym tygodniu – zapowiedział.

Formalny podział resortów edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego nastąpi w najbliższych dniach.

***

Barbara Nowacka w resorcie edukacji postawiła głównie na kobiety. Sekretarzami i podsekretarzami stanu:

 >> Katarzyna Lubnauer – doktor nauk matematycznych. Zanim trafiła do Sejmu była wykładowczynią akademicką, pracowała na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego. Wcześniej krótko pracowała jako nauczycielka w liceum. Bardzo aktywna w sejmowej komisji edukacji ubiegłej kadencji i w sprawach bliskich środowisku oświatowemu. Przemawiała m.in. podczas pikiety ZNP 1 września br. przed gmachem MEiN, a 9 października była jedną z przedstawicielek opozycji demokratycznej, które podpisały z ZNP „Porozumienie na rzecz edukacji”.    – Może zdradzę państwu pewną tajemnicę: wśród osób, z którymi będę miała przyjemność współpracować będzie jedna z tych osób, która o Willa plus wie najwięcej – sekretarzem stanu w ministerstwie będzie pani Katarzyna Lubnauer – tak przedstawiła ją minister Nowacka podczas swojej pierwszej konferencji w MEiN.

>> Joanna Mucha – doktor nauk ekonomicznych, w przeszłości minister sportu i turystyki, zaangażowana w tworzenie programu dla edukacji Polska2050. Ukończyła studia z zakresu zarządzania i ekonomiki zdrowia na UW; doktorat z ekonomii zdrowia obroniła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W l. 2002-2010 pracowała jako asystentka w Instytucie Ekonomii KUL. Jest wykładowczynią na SWPS i KUL.  Aktywnie działała na rzecz edukacji w Sejmie minionej kadencji. Znalazła się m.in. wśród posłanek i posłów opozycji, którzy razem z kierownictwem ZNP na wspólnej konferencji w Sejmie, deklarowali potrzebę zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli i popierali projekt Związku w tej sprawie. Przed wyborami w jednym z wywiadów zadeklarowała, że edukacja będzie priorytetem nowego rządu.              

>> Paulina Piechna-Więckiewicz – to jak sama się przedstawia na Facebooku „polityczka, samorządowczyni, prawniczka, mama”. Jest wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy, w wyborach nie zdobyła  poselskiego mandatu, chociaż uzyskała wysoki wynik 13 436 głosów . Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Była przewodniczącą Federacji Młodych Socjaldemokratów, a  w wyborach samorządowych 2006, 2010 i 2014 r. zdobyła mandat radnej Warszawy. W swojej działalności samorządowej zajmowała się w szczególności tematyką edukacji. Walczyła m.in. o większą dostępność publicznych żłobków i przedszkoli. W latach 2011-2016 była wiceprzewodniczącą Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Następnie była zaangażowana w tworzenie stowarzyszenia Inicjatywa Polska. W 2019 r. związała się z ugrupowaniem Wiosna, odpowiadając w nim za politykę rodzinną. Po połączeniu Wiosny z SLD została wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy. Przez te wszystkie lata była aktywna w sferze edukacji. Walczyła m.in. z lex Czarnek, współorganizowała okrągły stół poświęcony psychiatrii dziecięcej w Polsce. 

>> Izabela Ziętka to społeczniczka, psycholożka oraz pedagożka specjalna z Gubina, współtwórczyni programu dla edukacji Polski 2050. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Pedagogika o specjalności Rewalidacja Osób Chorych i Niepełnosprawnych, studia licencjackie na kierunku Pedagogika Specjalna, studia licencjackie na kierunku Filologia Polska. Obecnie kończy studia z psychologii. Jak podaje w swoim biogramie ukończyła również wiele studiów podyplomowych.

„Moje życie, to zbiór doświadczeń, kolejny krok na przód. Moja praca zawodowa związana jestem z edukacją, bardzo długo z edukacją Osób z Niepełnosprawnością. Byłam nauczycielką oraz dyrektorką placówki specjalnej w Polsce, ale także placówki reprezentującej podejście inkluzywne w Niemczech. Obecnie pełnię obowiązki dyrektora poradni psychologiczno- pedagogicznej, ale także jestem psychologiem szkolnym” – podaje.

>> Henryk Kiepura to prawnik i samorządowiec reprezentujący PSL-Trzecią Drogę. Ukończył wyższe studia na wydziale prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz studia podyplomowe na wydziale prawa Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Fundusze Unii Europejskiej.

 W ostatnich latach był starostą kłobuckim. Za modelową współpracę ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego na na rzecz edukacji został uhonorowany przez związkowców z Okręgu Śląskiego ZNP tytułem Przyjaciel ZNP (2019).

W 2020 r. w wywiadzie dla Głosu Nauczycielskiego krytycznie oceniał działania ówczesnego rządu ws. zabezpieczenia szkół przed skutkami pandemii koronawirusa, a właściwie – brak działań.

– I zarząd powiatu, i dyrektorzy szkół bardzo mocno przyłożyli się do organizacji roku szkolnego. Byliśmy przygotowani na 1 września do wszystkich wariantów nauczania. Staliśmy jednak na stanowisku, żeby się zastosować do rekomendacji ludzi wiarygodnych, ekspertów, naukowców, czyli tych, którzy znają temat pandemii pod względem epidemiologicznym – mówił starosta Henryk Kiepura Głosowi Nauczycielskiemu (GN nr 37-38 z 9-16 września 2020 r.). I dalej: – Dyrektorom daliśmy nawet oficjalną rekomendację zarządu powiatu dla ich działań. Chcieliśmy, żeby czuli się pewnie. Zapewniliśmy ich, że nie uciekamy od odpowiedzialności, że mają pełne poparcie zarządu powiatu co do podejmowania takich, a nie innych decyzji.

(GN)



Łączna liczba wyświetleń