12 grudnia, 2023

Barbara Nowacka i Dariusz Wieczorek na czele resortów edukacyjnych. Kim są przyszli ministrowie edukacji oraz nauki? 8 GRUDNIA 2023 GŁOSN NAUCZYCIELSKI

 W poniedziałek prawdopodobnie Sejm udzieli wotum zaufania gabinetowi Donalda Tuska. Lider PO przedstawił w piątek pierwszych kandydatów na ministrów. Wiadomo już oficjalnie, że Barbara Nowacka (KO, Inicjatywa Polska) ma pokierować resortem edukacji narodowej, a Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica) ministerstwem nauki i szkolnictwa wyższego. Kim są kandydaci na nowych ministrów

Barbara Nowacka ma zostać ministerką edukacji narodowej w rządzie koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. To posłanka KO na Sejm IX i X kadencji, przewodnicząca Inicjatywy Polskiej. W 2015 r. była liderką Zjednoczonej Lewicy w wyborach parlamentarnych, a w latach 2015-2017 współprzewodniczyła partii Twój Ruch.

W wyborach 2023 uzyskała rekordowy wynik: 139 524 głosów w okręgu gdyńskim. Ma tytuł zawodowy inżyniera w zakresie informatyki uzyskany w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz tytuł magistra uzyskany na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła także studia MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania.

Znana z zaangażowania w sprawy społeczne, szczególnie te dotyczące praw kobiet, równości i sprawiedliwości społecznej. W ubiegłej kadencji Sejmu zasiadała m.in. w sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży. W październiku 2022 r. gościła w Miasteczku Edukacyjnym ZNP w Warszawie.

W Sejmie ubiegłej kadencji zgłaszała wiele interpelacji i zapytań dotyczących edukacji, nauczycieli i pracy MEiN. Zdecydowanie przeciwstawiała się „lex Czarnek”, brała m.in. udział w spotkaniu posłanek opozycji z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą na ten temat.

W ramach kontroli poselskich w MEiN badała m.in. wydatki z programu „Willa plus” oraz kulisy tworzenia nowej podstawy programowej do przedmiotu historia i teraźniejszość; uczestniczyła także w kontrolach poselskich w 16 kuratoriach oświaty dotyczących rzekomych skarg rodziców na działalność organizacji pozarządowych w szkołach. Uzasadniała też w Sejmie jeden z wniosków o wotum nieufności wobec Przemysława Czarnka.

Barbara Nowacka jest córką matematyka Jerzego Nowackiego oraz znanej działaczki politycznej, posłanki, minister polityki społecznej Izabeli Jarugi-Nowackiej, która zmarła w 2010 r. w wyniku katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej jest obecnie wiceprezeską Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, działającej na rzecz upowszechniania i przestrzegania praw człowieka, w szczególności praw kobiet i równego statusu płci.

***

Dariusz Wieczorek ma zostać nowym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Jest wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy i sekretarzem klubu parlamentarnego Lewicy. W ostatnich wyborach zdobył 15 378 głosów. Był negocjatorem umowy koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy z ramienia swojego ugrupowania.

Od 1994 r. związany z samorządem. Był radnym, a od 1998 do 2001 r. wiceprezydentem Szczecina. W 2019 r. uzyskał mandat poselski.

W Sejmie ubiegłej kadencji był członkiem Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Obecnie zasiada w sejmowej komisji energii, a także w komisji samorządu terytorialnego.

Absolwent elektroenergetyki na Politechnice Szczecińskiej (inżynier elektryk), ukończył także studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (organizacja i zarządzanie gospodarką turystyczną) oraz Uniwersytecie Szczecińskim (prawo administracyjne i samorządowe).

Pełnił stanowiska kierownicze w spółkach: Energetyka Szczecińska, Enea oraz ENEA Operator. Pracował w instytucjach turystycznych, m.in. jako dyrektor oddziału w fundacji „Almatur” i Centralnym Ośrodku Informacji Turystycznej, a także jako dyrektor generalny Regionalnej Agencji Promocji Turystyki.

Pod koniec lat 80. był zaangażowany w działalność Zrzeszenia Studentów Polskich. Otrzymał za to w 2000 roku Złoty Krzyż Zasługi. W latach 80. był perkusistą heavymetalowego zespołu Vinders.

(GN)

Łączna liczba wyświetleń