24 stycznia, 2022

Stanowisko OPZZ ws. ataku na ZNP i nauczycieli


Stanowisko Rady OPZZ ws. ataku na Związek Nauczycielstwa Polskiego i nauczycieli w czasie strajku pracowników oświaty (19.01.2022)

Od kilku miesięcy media informują o e-mailach ze skrzynki szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z których wyłania się brudna kuchnia polskiej polityki. Brak jednoznacznego stanowiska rządzących w tej sprawie może sugerować ich prawdziwość. Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych wyraża głębokie zaniepokojenie treścią korespondencji opublikowanej 14 stycznia br. W e-mailach krążących pomiędzy najwyższymi funkcjonariuszami państwa polskiego i ich doradcami pojawia się plan ataku na nauczycieli w czasie protestu w 2019 r. Dowiadujemy się, że strategia rządu w czasie ogólnopolskiego strajku nauczycieli polegała na hejtowaniu pracowników oświaty, Związku Nauczycielstwa Polskiego i jego prezesa, a nie na dialogu. Jeżeli to prawda, to każdy związek zawodowy lub inna organizacja społeczeństwa obywatelskiego może spodziewać się podobnego ataku w każdej chwili.

Rada OPZZ oczekuje jednoznacznego stanowiska rządu w sprawie bezprecedensowej nagonki na polskich nauczycieli, którzy korzystali ze swoich praw w walce o poprawę statusu materialnego. Przypominamy, że strajk nauczycieli w 2019 r. był elementem legalnie toczących się sporów zbiorowych.

Wyrażamy solidarność z naszymi Koleżankami i Kolegami ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i z jego prezesem Sławomirem Broniarzem. Atak na ZNP jest jednocześnie atakiem na OPZZ i wszystkie jego organizacje członkowskie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwróci się z wnioskiem do prokuratury o podjęcie śledztwa w sprawie kompromitujących e-maili. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oczekuje zdecydowanych i szybkich działań.

Chcemy wierzyć w niezależność, uczciwość i obiektywizm prokuratury w wyjaśnianiu tej sprawy.

Za Radę OPZZ

Przewodniczący OPZZ

Andrzej Radzikowski /-/

VIDEO: Prezes ZNP Sławomir Broniarz komentuje ujawnione maile

W najbliższych dniach Związek Nauczycielstwa Polskiego złoży wniosek do prokuratury o wszczęcie dochodzenia w sprawie dotyczącej podejrzenia popełnienia następujących przestępstw:

1) przestępstwa zniesławienia pracowników systemu oświaty, jako grupy zawodowej,

2) przestępstwa zniesławienia Związku Nauczycielstwa Polskiego, jako osoby prawnej,

tj. przestępstw określonych w art. 212 § 2 Kodeksu Karnego.

14 stycznia opublikowano maile, które mają rzekomo pochodzić ze skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka, a której zawartość mieli przechwycić hakerzy, ujawniające plan przygotowanego ataku na prezesa ZNP i nauczycieli w czasie protestu w 2019 r.

Łączna liczba wyświetleń