04 grudnia, 2017

BEZPIECZNY SENIOR – relacja ze spotkania 29.11.2017 r.

W ramach działań edukacyjno-prewencyjnych i w trosce o bezpieczeństwo osób starszych Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Wolsztynie we współpracy z Powiatową Komendą Policji i Oddziałem ZNP w Wolsztynie zorganizowała spotkanie pod hasłem BEZPIECZNY SENIOR, którego uczestnikami byli nauczyciele i pracownicy oświaty zrzeszeni w Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP.

Osoby starsze w znacznie większym stopniu narażone są na działania ze strony przestępców. Często ich bezradność, niepełnosprawność i samotność związana z wiekiem sprawia, że seniorzy stają się łatwym celem dla różnych grup przestępczych. Przez nieuwagę, nieostrożność, czy też zbyt dużą ufność są często ofiarami oszustów.

Gościem spotkania był aspirant sztabowy Wojciech Adamczyk z Powiatowej Komendy Policji w Wolsztynie, który omówił sytuacje, w jakich najczęściej osoby starsze stają się ofiarami przestępstw i jak powinny postępować, by uniknąć sytuacji niebezpiecznych i nie dać się oszukać.

Gość przedstawił także krótki film zrealizowany przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie, który dotyczył przeciwdziałania kradzieżom rowerów. Krótki spacer ulicami Wolsztyna pokazał sytuacje, w których właściciele jednośladów nie zabezpieczają ich we właściwy sposób, dzięki czemu stają się one łatwym łupem złodziei.

Mamy nadzieję, że wiedza przekazana seniorom zwiększyła ich świadomość nt. w/w zagrożeń oraz sposobów ich zapobiegania, jednocześnie dając im poczucie większej pewności siebie i umiejętności właściwego reagowania w sytuacji zagrożenia.
Seniorzy mieli również okazję do wspólnych rozmów przy kawie i ciastkach.

Biblioteka przygotowała także wystawkę literatury dot. ludzi starszych - ich bezpieczeństwa, społecznej aktywności, edukacji i życiowej satysfakcji. Zapraszamy do lektury!


Fot. H. Bloch

Łączna liczba wyświetleń