W ankiecie wzięło udział dwanaście szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wolsztyn lub Starostwo Powiatowe w Wolsztynie.
Ogółem w badanych szkołach jest 199 oddziałów, w których uczy się 3971 uczniów.
Świetlice szkolne funkcjonują w dziesięciu z badanych szkół, w tym, przed i po lekcjach, opiekę świetlicową zapewnia dziesięć placówek, zaś w trakcie lekcji zaledwie siedem.
Łączna liczba grup wychowawczych wynosi 53, w tym 8 grup przekracza dopuszczalną liczbę 25 uczniów. W trzech z ankietowanych szkół, stołówka szkolna funkcjonuje w tym samym pomieszczeniu co świetlica. W świetlicach opiekę nad wychowankami sprawuje 15 nauczycieli zatrudnionych na etatach wychowawców świetlicy, w tym, w jednej ze szkół, liczba godzin etatowego wychowawcy wynosi poniżej 1/2 etatu. Troje z wymienionej liczby nauczycieli uzupełnia etat na innym stanowisku (nauczyciel przedmiotowy, bibliotekarz itp.). Spośród nauczycieli innych specjalności, aż 17 osób uzupełnia etat realizując "godziny świetlicowe". Niestety, aż dla 20 nauczycieli, świetlica jest miejscem realizacji tzw. godzin "karcianych", wynikających z art. 42 ust. 2 pkt 2 KN. Zaledwie sześć osób spośród ogólnej liczby 15 nauczycieli jest twórcami rocznego planu pracy świetlicy.
Wyniki badań przesłaliśmy do Zarządu Okręgu Wielkopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Posłużą one przygotowaniu odpowiedniej strategii działań Zarządu Głównego naszego Związku. Warto jednak już na poziomie ognisk ZNP przyjrzeć się zasadom funkcjonowania świetlic szkolnych, bowiem, jak się okazuje, nie zawsze są one zgodne z zasadami prawnymi regulującymi pracę placówek oświatowych.
Poniżej zamieszczamy link prowadzący do szczegółowego omówienia zasad funkcjonowania świetlicy szkolnej. Polecam lekturę zarówno Kol. KOl. Prezesom Ognisk ZNP jak i Kol. Kol. Dyrektorom szkół
http://www.twojelekcje.pl/wychowanie/art,2,podstawa-prawna-funkcjonowania-swietlicy-szkolnej.html