Koniec roku szkolnego skłania do podsumowań. Ten rok zapamiętamy przede wszystkim z dwóch powodów: końca gimnazjów i początku ogromnego zrywu środowiska oświatowego.
Z edukacyjnej mapy znikają gimnazja, których uczniowie osiągali bardzo dobre wyniki w międzynarodowych badaniach umiejętności, znikają zespoły nauczycielskie, znika dorobek specjalistów zajmujących się kształceniem nastolatków.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy tworzyli gimnazja i przez lata pracowali z gimnazjalistami. Zasługujecie na uznanie. Wykształciliście całe pokolenie Polaków! Dzięki Wam świat dowiedział się o polskich szkołach. Mogliście pracować dalej w gimnazjach, gdyby nie polityczna decyzja o ich likwidacji.
Ten rok był również wyjątkowy ze względu na trzytygodniowy strajk, w którym uczestniczyło ponad pół miliona nauczycieli i pracowników oświaty. Strajk o lepszą szkołę, o godne zarobki, o godność zawodu i w końcu o godność nas samych.
W czasie tego protestu pokazaliśmy, że potrafimy się zjednoczyć, razem walczyć o swoje prawa i o edukację, że potrafimy wytrwać w długim proteście. To było dla nas ważne, ale i bardzo trudne doświadczenie.
W czasie tego największego od lat ’80 strajku spotkaliśmy się z ogromną bezczelnością i bezwzględnością strony rządowej. Mieliśmy do czynienia z lekceważeniem protestu, dzieleniem środowiska, a potem z upokarzaniem strajkujących i psuciem prawa oświatowego. I zostaliśmy sami z problemami, z którymi dalej musimy się mierzyć. Rozumiem, że wielu z Was może odczuwać rozgoryczenie z tego powodu. Tak się dzieje, kiedy wiele poświęca się dla dobra sprawy, której nie sposób wygrać w pierwszej rundzie.
Pamiętajmy jednak, że to co robi każdy z nas, jako nauczyciel, ale i jako obywatel, ma ogromne znaczenie. Pamiętajmy, że nasze działania kumulują się i prowadzą do zmiany. A jak wiemy, każda wielka zmiana jest procesem.
My, strajkując, ten proces zmian zainicjowaliśmy. Niczego nie kończymy. Wiemy, że szkoła po strajku nie jest już taka sama. Także my się zmieniliśmy. Wiemy, co możemy razem zrobić, jak zaplanować działania i jak je realizować. Ładujmy teraz akumulatory, bo czeka nas intensywna jesień pod hasłem „Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji”.
Bądźmy razem!
Sławomir Broniarz
Prezes ZNP