07 stycznia, 2025

Nauczyciele dostaną 5 proc. wyrównania inflacyjnego. Kiedy? Nie wiadomo, bo budżet na 2025 rok wciąż czeka na uchwalenie 3 stycznia 2025. GN

 Od 1 stycznia 2025 roku nauczyciele mają otrzymać waloryzację wynagrodzenia w wysokości 5 procent – wynika z projektu ustawy budżetowej, która oczekuje na rozpatrzenie poprawek Senatu. Podwyższone pensje, wraz z wyrównaniem od początku roku, będą musiały zostać wypłacone w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od momentu opublikowania ustaw.

Minister Barbara Nowacka poinformowała w Polskim Radiu, że 1 stycznia wzrosła o 5 proc. (258,80 zł) kwota bazowa dla wynagrodzeń nauczycieli, ale wypłata podwyżek – z wyrównaniem od początku roku – będzie możliwa po zakończeniu procesu legislacyjnego. Ustawa budżetowa na 2025 rok czeka bowiem jeszcze na rozpatrzenie poprawek Senatu.  

Sejm zajmie się poprawkami Senatu

Kiedy to nastąpi? W dniach 8-10 stycznia odbędzie się pierwsze w 2025 roku posiedzenie Sejmu. Na stronie Sejmu zapisano, że porządek obrad może być uzupełniony o sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy budżetowej na rok 2025 (druk nr 919 ) Być może to wtedy posłowie uchwalą ostateczną wersję budżetu.

Ustawa w tej sprawie przed świętami Bożego Narodzenia wróciła do izby po tym jak poprawki wprowadził do niej Senat. Senatorowie na ostatnim posiedzeniu w 2024 roku głosowali w sumie 84 poprawek do ustawy budżetowej, z czego 28 z nich uzyskało wcześniej pozytywną rekomendację Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Poprawki miały na celu m.in. dostosowanie planów wieloletnich zapisanych już w budżecie do niedawnych uchwał rządu.

Co zrobi Andrzej Duda?

Na jednym z najbliższych posiedzeń Sejm jeszcze raz pochyli się więc nad budżetem, przyjmie lub odrzuci poprawki Senatu, a następnie ustawa trafi na biurko prezydenta.

Andrzej Duda może podpisać ustawę budżetową albo skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. Nie może jej zawetować. Na podjęcie decyzji ma siedem dni.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę, że w 2025 roku Trybunał Konstytucyjny nie dostanie pieniędzy na wynagrodzenia sędziów. Cięcia budżetów m.in. Trybunału, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa zapisane są w budżecie. Koalicja rządowa argumentuje te działania wątpliwym statusem wspomnianych instytucji.

Prezydent podpisał już ustawę okołobudżetową

Przypomnijmy, że 23 grudnia 2024 Andrzej Duda podpisał jednak ustawę z dnia 21 listopada 2024 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2025, czyli tzw. ustawę okołobudżetową. Ustawa reguluje m.in. kwestie związane z podwyżkami dla nauczycieli początkujących.

Ustawa okołobudżetowa na 2025 r. przewiduje m.in., że od 1 stycznia wynagrodzenie nauczycieli początkujących ustalone zgodnie z Kartą Nauczyciela zwiększy się dodatkowo o 2,308 proc.

Przepis ten ma na celu zagwarantowanie, że wynagrodzenia nauczycieli początkujących wzrosną w przyszłym roku w sumie o 5 proc. czyli zostanie zachowany wskaźnik waloryzacji taki w jak w przypadku wynagrodzeń nauczycieli mianowanych i dyplomowanych (co wynika z podwyższenia kwMa to związek z tym, że również w 2024 r. zwiększono dodatkowo średnie wynagrodzenie nauczycieli początkujących o 2,308 proc. Dlaczego tak zrobiono? Podwyższenie płac o 30 proc. nie dawało nauczycielom początkującym wzrostu średniego wynagrodzenia o 1500 zł, dlatego specjalnym przepisem podniesiono  dodatkowo wynagrodzenia o 2,308 proc. po to, by osiągnąć wzrost w wysokości obiecanej przez partie tworzące rząd Koalicji 15 Października.

Konieczne było zatem wprowadzenie analogicznego przepisu w kolejnym roku. W przeciwnym razie stawka średniego wynagrodzenia tych nauczycieli od stycznia 2025 r. byłaby ustalona wyłącznie na podstawie w art. 30 ust. 3 pkt 1 KN (czyli wyniosłaby 120 proc. kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej) i to nie zapewniłoby pięcioprocentowego wzrostu w porównaniu ze stawką z 2024 r.

Zatem dzięki przyjętemu rozwiązaniu nauczyciele początkujący będą mieli zapewnioną taką samą waloryzację, jak pozostali nauczyciele.

Ustawa okołobudżetowa weszła w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej o 5 proc.).  

Głos Nauczycielski, 3 stycznia 2025 r.

Łączna liczba wyświetleń