Postulaty ZNP są gruntowanie analizowane, istnieje zrozumienie dla oczekiwań nauczycieli, ale nie ma jeszcze decyzji. Propozycje konkretnych rozwiązań mają się pojawić na następnym spotkaniu. Tak wynika z informacji przedstawionych przez stronę ministerialną podczas piątkowych obrad grupy roboczej ds. emerytur. Związek podtrzymuje wszystkie swoje postulaty przekazane ministerstwu. Piłka jest po stronie rządu.
W piątek 18 października br. odbyło się drugie spotkanie grupy roboczej ds. emerytur i świadczeń kompensacyjnych nauczycieli. Grupa działa w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, powołanego w MEN z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego. W piątkowych rozmowach w Ministerstwie Edukacji Narodowej wzięli udział ze strony ZNP Piotr Gościniak, członek Zarządu Głównego Związku oraz prawnik ZG ZNP Łukasz Pater, jako ekspert.
Co z urlopami zdrowotnymi w kontekście stażówek?
W lipcu ZNP przedstawił ministerstwu swoje oczekiwania w sprawie emerytur i kompensówek, a następnie Związek przesłał na piśmie propozycje konkretnych zmian w przepisach prawa realizujących oczekiwania nauczycieli.
– Najbardziej palącym problemem, który dotyka środowisko nauczycielskie jest zablokowanie możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia przez tych nauczycieli, którzy nabyli prawo do wcześniejszej emerytury z art. 88a KN – mówił Piotr Gościniak podczas briefingu prasowego ZNP po zakończeniu rozmów w ministerstwie edukacji.
– Usłyszeliśmy, że temat jest bardzo gruntowanie badany i konsultowany, że związkowe postulaty trafiają do ministerstwa i istnieje zrozumienie dla tego problemu. Niemniej nie zostało sformułowane jasne stanowisko jak ten problem zostanie rozwiązany – relacjonował przedstawiciel Związku.
Związkowcy usłyszeli zapewnienie, że ministerstwo przygotowuje rozwiązania, które przedstawi na spotkaniu grupy roboczej w najbliższym możliwym terminie. O problemie wynikającym ze zderzenia przepisów wprowadzających skrajnie niekorzystne tzw. emerytury stażowe (czarnkowe) z przepisami o urlopach zdrowotnych Związek alarmuje od wielu miesięcy. Skutki uchwalenia bubla prawnego w czasach rządów PiS dotknęły pierwszych nauczycieli już 1 września br., kiedy pierwsze roczniki uprawnionych zostały objęte tzw. emeryturami stażowymi. Rezultatem jest zablokowanie kilkunastu tysiącom nauczycieli możliwości skorzystania z urlopu zdrowotnego.
Kompensówki – system świadczeń niewygasających
Kolejny ważny temat dotyczy zmian w świadczeniach kompensacyjnych. – Jednym z postulatów Związku jest kwestia niewygaszania tego świadczenia, tak żeby nauczyciele mieli pełną alternatywę i mogli skorzystać bądź z art. 88a bądź z tego świadczenia – poinformował Piotr Gościniak. Chodzi o to, by system kompensówek obowiązywał także po 2032 r.
– Usłyszeliśmy, że pani minister prowadzi bardzo intensywne rozmowy z ministrem finansów, ponieważ realizacja tego postulatu będzie generować bardzo konkretne skutki finansowe – mówił Piotr Gościniak. Według przedstawicieli ministerstwa „MEN ma związane ręce, bo nie zna skutków finansowych, jakie będą rzutowały na budżet państwa”. Świadczenie jest bowiem finansowane z budżetu, obecnie co roku państwo przeznacza na ten cel ok. pół miliarda zł.
Jak zaznaczył przedstawiciel ZNP, „liczymy, że te analizy zostaną dokończone i ministerstwo podzieli się z nami informacjami na ten temat”. – Oczekujemy, że na spotkaniu następnym będzie to już dość precyzyjnie sformułowane – dodał.
Ujednolicenie zasad odpraw emerytalnych
Związek czeka na decyzję w sprawie kolejnego postulatu – zrównania systemu wypłacania odpraw emerytalnych dla nauczycieli oraz dla pracowników oświaty mających status pracownika samorządowego. Obecnie ogromna dysproporcja w tym zakresie – odprawa dla nauczyciela to trzykrotność wynagrodzenia, a dla pracownika samorządowego – sześciokrotność. Przedstawiciele ZNP dowiedzieli się, że jest „zielone światło”, by spełnić ten postulat, ale…
– Ale znowu usłyszeliśmy tę magiczną formułkę, że wymaga to przeliczenia i sprawdzenia jakie będą skutki finansowe takiego ruchu – powiedział Piotr Gościniak.
Podobnie jest z postulatem ujednolicenia zasad ochrony przedemerytalnej dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania i pozostałych. W tej sprawie MEN przedstawiło „korzystne stanowisko”. Stwierdzono, że „jest to temat, który należałoby uporządkować”.
Czy jest wola polityczna dokonania zmian?
Niestety czas płynie, a nauczyciele nie wiedzą w jaki sposób i czy w ogóle MEN zamierza przychylić się do zgłoszonych postulatów.
– ZNP przekazał wszystkie dokumenty, wszystkie nasze postulaty w odpowiednich terminach. Podtrzymujemy wszystkie nasze stanowiska, które zostały przedstawione na spotkaniu lipcowym, a potem doprecyzowane i wysłane do ministerstwa. Uważamy, że z naszej strony to zadanie zostało zrealizowane. Ministerstwo musi znaleźć w sobie wolę polityczną i podjąć te rozmowy. I dobrze by było, żeby jak najszybciej te konsultacje z ministrem finansów zostały zakończone, byśmy my i całe środowisko mieli jasność do czego zmierzamy – podsumował Piotr Gościniak.
Podczas piątkowych rozmów pojawiła się zapowiedź ze strony MEN, że zostanie zwołane spotkanie wszystkich pięciu grup roboczych. – Uznajemy to za krok w dobrym kierunku. Obecnie mamy taką sytuację, że samorządy odniosły się do pewnych postulatów np. związanych z wynagrodzeniami nauczycieli, natomiast nie odniosły się do postulatów związanych z emeryturami – ocenił Piotr Gościniak.
Dlatego ważne jest podsumowanie prac grup w ramach spotkania całego zespołu. – Będziemy mogli poznać konkretne rozwiązania, dowiedzieć się, które elementy ministerstwo ma już gotowe i może je poddać pod procedowanie w Sejmie, a które wymagają ewentualnie jakiegoś dopracowania – dodał przedstawiciel ZNP.
Zespół i grupy robocze
Pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli odbyło się 4 lipca br. Grupa działa w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli MEN, powołanego z inicjatywy ZNP. Z ramienia ZNP w spotkaniu uczestniczyli: Piotr Gościniak, członek ZG ZNP (Okręg Wielkopolski ZNP); Beata Bartusik – Waśniowska, Sekretarz Zarządu Okręgu Małopolskiego ZNP oraz Łukasz Pater, prawnik. Stronę ministerialną reprezentowała ministra Paulina Piechna- Więckiewicz.
Przypomnijmy, że w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli pracuje pięć tematycznych grup roboczych zajmujących się różnymi obszarami regulacji kształtujących organizację i warunki pracy nauczycieli.
Zespół zainaugurował pracę pod koniec czerwca i wtedy też odbyły się pierwsze posiedzenia grup roboczych ds. wynagradzania nauczycieli, na lipiec – poza spotkaniem grupy ds. emerytury nauczycielskiej i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych – zaplanowano spotkania grupy ds. oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli oraz grupy ds. kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Pod koniec sierpnia rozpocznie swoje prace grupa ds. odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli.
(DK, GN)