02 lipca, 2024

Pierwsze posiedzenie tematycznej grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli ZG ZNP

26 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie tematycznej grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli. Ze strony ZNP w posiedzeniu uczestniczyli; Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP , Arkadiusz Boroń członek ZG ZNP oraz Krzysztof Lisowski, prawnik ZG ZNP jako ekspert. Pracom grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli przewodniczyła podsekretarz stanu w MEN Paulina Piechna – Więckiewicz.

Podczas posiedzenia omawiana była sprawa wynagrodzeń oraz warunków pracy nauczycieli, które są ściśle powiązane z wynagrodzeniami.

Strona ministerialna przedstawiła prezentację dotyczącą statystyki w zakresie wynagrodzeń nauczycieli oraz finansowania oświaty w latach 2015 – 2024.

Arkadiusz Boroń członek ZG ZNP przedstawił prezentację dotyczącą wynagrodzeń nauczycieli w latach 2006 – 2024 wskazując, iż pomimo 30 % podwyżki wynagrodzeń w 2024 roku, wynagrodzenia nauczycieli nie osiągnęły poziomu z lat 2010 – 2012 tak w stosunku do minimalnego wynagrodzenia za pracę jak i przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Wiceprezes ZG ZNP Urszula Woźniak wskazała, że podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 4,1 % w 2025 roku nadal nie pozwoli na dojście do poziomu z lat 2010- 2012, natomiast 15 % podwyżka urealni wynagrodzenia nauczycieli i przybliży do zmiany systemu wynagradzania poprzez powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce, co dla ZNP jest priorytetem. Ministra Paulina Piechna – Więckiewicz poinformowała o rozmowie ministry Barbary Nowackiej z przewodniczącą sejmowej Komisji Edukacji i Młodzieży Krystyną Szumilas i o gotowości podjęcia przez komisję prac nad Inicjatywą Obywatelską ZNP.

Ministra Paulina Piechna – Więckiewicz poinformowała też, że strona rządowa mając na uwadze złe doświadczenia lat ubiegłych nie przewiduje zgłaszania zmian w ustawach projektami poselskimi.

Przedstawiciele ZNP wskazali, że są zagadnienia wymagające pilnego rozstrzygnięcia, przed 1 września 2024 roku i gdyby prace grup roboczych rozpoczęły się wcześniej byłoby możliwe uregulowanie tych pilnych spraw projektami rządowymi. Mamy przygotowane propozycje zmiany zapisów zarówno w ustawie Karta Nauczycieli, jak i w rozporządzeniach , w pierwszej kolejności dotyczy to zmiany w art. 34, 35, 39, 42, 47 i 73 ustawy KN , oraz w § 5 i 8 rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Przypomnieliśmy również , że zgodnie z deklaracjami strony ministerialnej oraz protokołem uzgodnień z lutego 2024 r. oczekujemy podjęcia rozmów ze związkami zawodowymi na temat podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli mianowanych od 1 września 2024 r. oraz podwyższenia wynagrodzeń wszystkich nauczycieli w 2025 roku.

Uzgodniono, że w ciągu 14 dni związki zawodowe prześlą do ministerstwa katalog spraw do uregulowania wraz z propozycjami ich rozwiązania , ewentualnie konkretnych zapisów zmian w aktach prawnych. Ministerstwo podda je analizie i obliczy skutki finansowe.

Następne spotkanie grupy roboczej zaplanowano na 22 sierpnia 2024 roku.

Łączna liczba wyświetleń