15 października, 2024

ZNP oczekuje spotkania z szefem rządu. „30 procentowy wzrost wynagrodzeń nie wypełnił luki, którą miał wypełnić” 14 października 2024 ZNP

 Jeżeli chcemy żeby system edukacji się rozwijał, jeżeli chcemy poprawiać warunki pracy i płacy nauczycieli, jeżeli chcemy żeby nie było wakatów w szkołach, to w edukację należy inwestować – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. ZNP oczekuje spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, zintensyfikowania prac w Sejmie nad inicjatywą obywatelską „Godne płace i wysoki prestiż zawodu nauczyciela” oraz przyśpieszenia prac grup roboczych działających w ramach zespołu ds. pragmatyki zawodu nauczyciela przy MEN.

– W sobotę premier Donald Tusk powiedział, że mimo 30 proc. podwyżki nauczyciele mają prawo czuć się niedocenieni, mają prawo czuć pewien dyskomfort związany z faktem, że ten faktycznie przeogromny wzrost wynagrodzeń nie wypełnił tej luki, którą miał wypełnić – zaczął prezes ZNP. – Pan premier chyba także nie był świadomy, że 30 proc. podwyżka może nie dać 1500 złotowego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli. Także dla niego było to pewnie niespodzianką. Ale to pokazuje z jak dramatycznie niskiego pułapu,  z jakiej sytuacji materialnej startowali nauczyciele – zwrócił uwagę.

Przypomnijmy, że w sobotę Donald Tusk na konwencji Koalicji Obywatelskiej – podsumowując sytuację w kraju po niespełna roku od ostatnich wyborów parlamentarnych – mówił m.in. że „nauczyciele nie są szczęśliwi”. – Nie są w euforii, bo daliśmy podwyżkę, a mało kto zdaje sobie sprawę, że to jest ok. 100 mld zł więcej w tej kadencji. Tyle więcej wypłacimy polskim nauczycielom. Pomyślcie, jaka to była zapaść, że skoro się zdecydowaliśmy się na taki krok, przy tych wszystkich ograniczeniach i zadłużeniach, jakie PiS zrobił – mówił Tusk do zgromadzonych.

Premier przekonywał na konwencji KO, że rządzące ugrupowanie nie zrezygnowało z dążeń do poprawienia sytuacji nauczycieli. – Oni mają poczucie, że należy im się więcej i należy im się więcej. Mam taką nadzieję, że wszyscy zobaczą, że nie rzucamy słów na wiatr i nie jest to nasze ostatnie słowo – zapowiedział szef rządu.

Do tych słów premiera odniósł się prezes ZNP. – Dobrze, że taka diagnoza ze strony pana premiera padła –mówił na konferencji Sławomir Broniarz. – To że w edukację trzeba inwestować, to że trzeba dowartościować i docenić nauczycieli to wiemy wszyscy, ale mamy też świadomość, że to są także przeogromne wydatki z budżetu państwa – dodał.

Zwrócił uwagę, że rok temu 9 października zostało podpisane porozumienie ZNP z przedstawicielami ugrupowań politycznych, które tworzą dzisiaj koalicję rządową i – jak wskazał prezes ZNP – „wszyscy zgodzili się, że edukacja musi być dowartościowana w sensie materialnym, że trzeba inwestować w nauczycieli i poprawiać ich warunki pracy”

– Chcielibyśmy żeby ta 30 procentowa podwyżka wynagrodzeń nie była jednorazowym wydarzeniem, żeby kolejne lata także przyniosły znaczące wzrosty płac nauczycieli, dlatego, że – szczególnie w dużych miastach – rynek jest bezwzględny i jeżeli młody nauczyciel kończąc  studia widzi, że poza edukacją zarobi dwa razy więcej niż w szkole, to ta ekonomia jest bez wątpienia czynnikiem decydującym o wyborze przez niego miejsca pracy i stąd mamy dzisiaj prawie 20 tys. nauczycielskich wakatów – zaznaczył.

Przypomniał, że w Sejmie znajduje się inicjatywa obywatelska ZNP „Godne płace i wysoki prestiż zawodu nauczyciela”, która zakłada powiązanie nauczycielskich wynagrodzeń ze średnią płacą w gospodarce, tak żeby nie zależały od decyzji polityków.

– Ona miał swoje kolejne czytanie 25 stycznia i od tego czasu na dobrą sprawę nic się nie wydarzyło. Owszem powołano specjalną podkomisję, ale w aspekcie formalnym nie rozpoczęto procedowania inicjatywy –żalił się prezes ZNP.

– Jesteśmy świadomi faktu, że pełne wdrożenie naszej  inicjatywy wymagałoby znaczącego wzrostu nakładów na oświatę, ale ten projekt jest tak napisany, że czas dochodzenia do optymalnych rozwiązań dla nauczycieli jest również rozłożony na kilka lat i wydaje się że nic nie stoi na przeszkodzie żebyśmy się za ową inicjatywę w Sejmie wzięli – ocenił. – My jesteśmy gotowi do rozmów i chcielibyśmy żeby sejmowa komisja edukacji wraz z partnerami społecznymi jak najszybciej przedstawiła odpowiedni projekt ustawy, bo wiemy, że ten nasz był pisany w innych okolicznościach i wymaga pewnej korekty, poprawy czy uzupełnienia o obecny stan formalno-prawny – wyjaśnił.

Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP mówiła o  obecnym stanie prac 5 grup roboczych powołanych w ramach powstałego w MEN na wniosek ZNP Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. – Założenie było takie, że te grupy robocze wypracują rekomendacje, konkretne rozwiązania służące poprawie warunków pracy i wynagrodzeń nauczycieli. Prace grup roboczych rozpoczęły się w wakacje, my przekazaliśmy ogromny materiał z naszymi postulatami i konkretnymi propozycjami rozwiązań, ale spotkania zostały przerwane przez powódź – tłumaczyła.

Dopiero teraz – jak podała – rozmowy zostaną wznowione: w najbliższy piątek spotka się grupa ds. rozwiązań emerytalnych.

– Przypominam, że jednym z punktów naszego porozumienia z partiami, które tworzą obecnie koalicję rządową była odbudowa prestiżu zawodu nauczyciela. – Tymczasem w tym roku najpierw słyszeliśmy że dostaniemy 30 proc. podwyżki, a potem, że dostaliśmy 30 proc. podwyżki – wskazała. – I faktycznie dostaliśmy, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że jeżeli nie stworzy się odpowiedniego systemu wynagradzania nauczycieli, to będziemy tylko wciąż łatać dziury i nigdy nauczyciele nie będą zarabiać więcej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

– Jeśli minimalne wynagrodzenie za pracę rośnie szybciej i relatywnie więcej niż wynagrodzenia nauczycieli to trudno jest je dogonić – zaznaczyła. – Dlatego, żeby zrobić krok w stronę naszej inicjatywy obywatelskiej, która jest dla nas priorytetem; takim gestem, który może pokazać że to nowe systemowe wynagradzani nauczycieli jest możliwe byłby wzrost pensji nauczycieli w przyszłym roku o wskaźnik prognozowanego przez rząd wzrostu średnich wynagrodzeń w gospodarce narodowej – podkreśliła Urszula Woźniak.

– My proponowaliśmy 15 proc. podwyżki w 2025 roku, minister edukacji mówiła o 10 procentach, minister finansów daje 5. Ale proszę zwrócić uwagę, że prognozowany przez rząd wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wynosi 7 proc. – wskazała – Dlatego to 7 proc. to byłby mały kroczek w stronę naszej inicjatywy – oceniła. – Oczekujemy też szybkich rozwiązań w ramach grup roboczych – oświadczyła.

Konferencja zaczęła się jednak od życzeń dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej

-To jest ważny dzień. Chcielibyśmy zacząć od najlepszych życzeń dla nauczycieli, nauczycielek, pracowników oświaty. Chcielibyśmy żeby ten dzień w wymiarze sympatycznej atmosfery, miłych, ciepłych słów trwał przez cały rok. Po to żebyśmy mieli świadomość jak niezwykłą rolę pełnią nauczyciele oraz pracownicy, którzy uczą, edukują, wychowują, opiekują się dziećmi, bo rzeczywiście jest to rola niezwykła – mówił prezes ZNP

– Ponieważ w szkole wszystko zaczyna się od dobrego nauczyciela chcemy pochwalić się, że mamy naprawdę bardzo dobrych nauczycieli i chcielibyśmy żeby ci dobrzy nauczyciele czuli także opiekę ze strony państwa, czuli satysfakcję z faktu, że są nauczycielami bo to im oddajemy pod opiekę co mamy najcenniejszego czyli nasze dzieci. A więc miejmy przekonanie, że naprawdę jesteśmy niezwykłą grupą zawodową, grupą która ma przeogromny wpływ na rozwój kraju, grupą która w dalszym ciągu mimo 30 proc. podwyżek w tym roku, ma prawo czuć się grupą niedocenianą, także w aspekcie materialnym. Wszystkiego najlepszego dla wszystkich którzy tworzą polski system edukacji – podkreślił.

Urszula Woźniak zaznaczyła z kolei, że nauczyciele oczekują wsparcia, zaufania, zrozumienia, życzliwości i szacunku od społeczeństwa. –  8 lat wdrukowywania w głowy Polaków, że nauczyciele mało pracują więc mało zarabiają, 8 lat hejtu zrobiło swoje. Ta cała kampania na temat prezentów z okazji DEN jest tego wyrazem. Ja powiedziałam, czego oczekują nauczyciele. Nauczycielom życzę wszystkiego cudownego – podkreśliła

(GN)

ZNP: Domagamy się spotkania z premierem ZG ZNP

 

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o spotkanie i rozmowę dotyczącą:

  • wynagrodzeń,
  • statusu zawodowego nauczycieli i nauczycielek,
  • prac nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”.

W liście do premiera ZNP przypomina, że 9 października 2023 r. przedstawiciele ugrupowań ówczesnej demokratycznej opozycji podpisali z ZNP „Porozumienie na rzecz edukacji”, w którym zadeklarowali realizację rekomendowanych przez ZNP rozwiązań poprawiających sytuację uczniów, studentów, nauczycieli, nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji i obsługi, m.in. poprzez zadbanie o:

– realną poprawę sytuacji materialnej nauczycieli, w tym nauczycieli akademickich poprzez powiązanie systemu wynagradzania ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce,

– poprawę warunków pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, odbiurokratyzowanie oświaty, modyfikację systemu oceny pracy oraz wyposażenie miejsc pracy nauczycieli,

– dobre i racjonalne finansowanie edukacji poprzez wzrost i urealnienie nakładów budżetowych na edukację od przedszkoli po uczelnie wyższe.

– Jeżeli chcemy żeby system edukacji się rozwijał, jeżeli chcemy poprawiać warunki pracy i płacy nauczycieli, jeżeli chcemy żeby nie było wakatów w szkołach, to w edukację należy inwestować – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej 14 października 2024 r.

– W sobotę premier Donald Tusk powiedział, że mimo 30 proc. podwyżki nauczyciele mają prawo czuć się niedocenieni, mają prawo czuć pewien dyskomfort związany z faktem, że ten faktycznie przeogromny wzrost wynagrodzeń nie wypełnił tej luki, którą miał wypełnić – mówił prezes ZNP. – Pan premier chyba także nie był świadomy, że 30 proc. podwyżka może nie dać 1500 złotowego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli. Także dla niego było to pewnie niespodzianką. Ale to pokazuje z jak dramatycznie niskiego pułapu,  z jakiej sytuacji materialnej startowali nauczyciele – zwrócił uwagę.

Wcześniej, 7 października br. Prezydium Zarządu Głównego ZNP, realizując wnioski wynikające z kampanii sprawozdawczo-wyborczej w ogniwach ZNP, podjęło uchwałę w sprawie potrzeby pilnego spotkania z Premierem.

List i życzenia prezesa ZNP z okazji Dnia Edukacji Narodowej ZG ZNP

 

DRODZY NAUCZYCIELE, DROGIE NAUCZYCIELKI!

Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

• satysfakcji z wykonywania ważnego zawodu,

• dobrych, bezpiecznych i godnych warunków pracy

• oraz docenienia Waszego profesjonalizmu i zaangażowania przez kreatorów polityki oświatowej oraz rodziców Waszych uczniów i wychowanków!

Ważne jest, aby politycy docenili głos nauczycieli i nauczycielek oraz ich rolę w tworzeniu lepszej przyszłości całego społeczeństwa nie tylko 14 października, ale poprzez systemowe rozwiązania i długofalowe działanie.

Jak podkreśla międzynarodowa organizacja nauczycielskich związków zawodowych, do której należy ZNP – Education International, dzisiaj nauczyciele są bardzo często przepracowani, niedoceniani i niedostatecznie wynagradzani. Coraz więcej nauczycieli odchodzi z zawodu, który kochają i którego potrzebuje świat. Jednocześnie niewielu młodych ludzi chce zostać nauczycielami.

Rezultatem jest globalny niedobór ponad 44 milionów nauczycieli. To kryzys, który zagraża prawu do edukacji. Również w Polsce obserwujemy te negatywne zjawiska jak m.in. braki kadrowe w oświacie. Dlatego tak bardzo potrzebujemy wzmocnienia zawodu nauczyciela oraz odbudowania jego społecznego i finansowego statusu.

Potrzebujemy uznania wiedzy eksperckiej i wkładu nauczycieli i nauczycielek w rozwój całego społeczeństwa!

DRODZY PRACOWNICY SZKOLNEJ, PRZEDSZKOLNEJ ADMINISTRACJI I OBSŁUGI!

Przyjmijcie najlepsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej!
Dziękuję za Waszą pracę, bo bez Was nie ma dobrze i sprawnie funkcjonujących szkół, przedszkoli, placówek i poradni. Życzę Wam dobrych warunków pracy!

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP

Dzisiaj świętujemy Dzień Edukacji Narodowej!

 

Dobrego Dnia Edukacji!

DRODZY NAUCZYCIELE, DROGIE NAUCZYCIELKI!

Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej:

✅ satysfakcji z wykonywania ważnego zawodu,

✅ dobrych, bezpiecznych i godnych warunków pracy

✅ oraz docenienia Waszego profesjonalizmu i zaangażowania przez kreatorów polityki oświatowej oraz rodziców Waszych uczniów i wychowanków!

Ważne jest, aby politycy docenili głos nauczycieli i nauczycielek oraz ich rolę w tworzeniu lepszej przyszłości całego społeczeństwa nie tylko 14 października, ale poprzez systemowe rozwiązania i długofalowe działanie.

DRODZY PRACOWNICY SZKOLNEJ, PRZEDSZKOLNEJ ADMINISTRACJI I OBSŁUGI!

Bez Was nie ma dobrze i sprawnie funkcjonujących szkół, przedszkoli, placówek i poradni. Życzymy Wam dobrych warunków pracy.

14 października, 2024

Uroczyste obchody Gminnego Dnia Edukacji Narodowej 14 października 2024 roku

 Dnia 14 października 2024 roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej Burmistrz Wolsztyna Dominik Tomiak oraz Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty w Wolsztynie Marcin Tajchert zorganizowali w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn uroczyste obchody DEN. Od kilku lat prezes Oddziału ZNP w Wolsztynie nie była zapraszana na gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Niemniej z ogromną przyjemnością i satysfakcją  w 2024 roku przedstawicielka związku wzięła udział w ww. uroczystości. Uczestniczyli w niej także: Katarzyna Hordecka zastępca Burmistrza Wolsztyna, Tomasz Spiralski zastępca Burmistrza Wolsztyna, Michał Maruszewski przewodniczący Rady Miejskiej w Wolsztynie, Jarosław Wróblewski i Maciej Materna - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wolsztynie, dyrektorzy i wicedyrektorzy placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wolsztyn, wyróżnieni nauczyciele oraz członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Wolsztynie: Filip Szymczak - przewodniczący komisji, Agata Andrys - zastępca przewodniczącego komisji, Marcin Korbas, Przemysław Mielcarek, Marcin Pietruszka oraz Krzysztof Rozynek.

W tym uroczystym dniu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Wolsztynie, pod czujnym okiem Aleksandry Krawczyk wykonali ciekawe i zabawne przedstawienie.

Po części oficjalnej nastąpił poczęstunek i liczne gratulacje wraz z życzeniami. 

W imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Wolsztynie serdecznie dziękuję za pamięć, życzenia, podziękowania oraz życzę nam wspaniałej i owocnej współpracy. Współpracy, która oparta będzie na wzajemnym szacunku, dialogu i zrozumieniu. Współpracy, której w ostatnich kilku latach nie było. 

Nastąpiła dobra zmiana, zmiana która poprawi jakość wolsztyńskiej oświaty i doprowadzi do poprawienia statusu zarówno nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych. Są przed nami jeszcze wyzwania i problemy, które wspólnymi siłami na pewno rozwiążemy. 


Magdalena Piotrowska

prezes Oddziału ZNP w Wolsztynie

































 


13 października, 2024

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej 2024 r.

 Dnia 11 października 2024 r. w restauracji Sielanka w Wolsztynie odbyło się spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaszczycili nas swoją obecnością zaproszeni goście: Burmistrz Wolsztyna Dominik Tomiak, Zastępca Burmistrza Wolsztyna Katarzyna Hordecka, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Wolsztynie Joanna Karkowska - kierownik Wydziału Edukacji, członkowie Zarządu Oddziału ZNP w Wolsztynie oraz członkowie Sekcji Emerytów i Rencistów.

Uroczystość prowadziła Magdalena Piotrowska Prezes Oddziału ZNP w Wolsztynie. Wręczone zostały kwiaty, upominki i podziękowania za współpracę, listy gratulacyjne i jubileusze.
W bardzo miłej, uroczystej atmosferze uczciliśmy kolejne obchody DEN w Oddziale ZNP w Wolsztynie.
































































cyjne i jubileusze.
W bardzo miłej, uroczystej atmosferze uczciliśmy kolejne obchody DEN w Oddziale ZNP w Wolsztynie.

Łączna liczba wyświetleń