Sejmowa komisja edukacji i nauki powołała w piątek podkomisję nadzwyczajną, która będzie rozpatrywać obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela. Chodzi o obywatelski projekt ZNP „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. Podkomisja ukonstytuuje się na następnym posiedzeniu Sejmu planowanym na 25 bm.
W piątek 13 września zwołano pierwsze posiedzenie sejmowej komisji edukacji i nauki (zmieniła nazwę – przyp. red) poświęcone obywatelskiej inicjatywie ZNP. Projekt trafił do tej komisji po pierwszym czytaniu w Sejmie w styczniu br.
Porządek obrad komisji zawierał jeden punkt: “Rozpatrzenie wniosku o powołanie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (druk nr 28)”.
Posiedzenie, w którym wzięła udział także Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP miało charakter formalny i odbyło się błyskawicznie ( trwało 5 minut).
Przewodnicząca komisji Krystyna Szumilas (KO) poddała pod głosowanie wniosek o powołanie 11-osobowej podkomisji do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ZNP. Wniosek został przegłosowany.
W skład podkomisji wejdzie 4 posłów PiS (Zbigniew Dolata, Tomasz Zieliński, Sławomir Skwarek, Władysław Kurowski), 3 posłów KO (Sylwia Bielawska, Adam Krzemiński, Adrian Witczak) i po 1 przedstawicielu Polski 2025 (posłanka Maja Nowak), PSL (poseł Wiesław Różyński) i Lewicy (posłanka Marta Stożek). Konfederacja nie zgłosiła swojego przedstawiciela.
Przewodnicząca komisji Krystyna Szumilas pogratulowała posłom i posłankom wybranym w skład podkomisji, poinformowała, że ukonstytuuje się ona na następnym posiedzeniu Sejmu i zamknęła posiedzenie.
Przypomnijmy, że celem obywatelskiej inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli – w taki sposób, by wysokość płac nauczycielskich była powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.
Dzięki takiemu rozwiązaniu płace nauczycieli rosłyby wraz z zarobkami w innych branżach i nie byłyby uzależnione do decyzji polityków z rządzącej w danym momencie ekipy.
– Jeżeli chcemy nowoczesnego państwa, a sądzę, że jest to powszechne oczekiwanie, to trzeba postawić na edukację. Na dobrą i nowoczesną szkołę z dobrze wynagradzanymi nauczycielami i nauczycielkami – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz w Sejmie 24 stycznia prezentując założenia projektu.
Posiedzenie komisji edukacji i nauki można obejrzeć tutaj
(GN)