10 września, 2024

Okręgowa Konferencja Delegatów 07.09.2024 r.

 sW sobotę 7 września 2024 r. w ZNP Okręg Wielkopolski odbyła się Okręgowa Konferencja Delegatów.

W sobotę 7 2rześnia 2024 r. w ZNP Okręg Wielkopolski odbyła się Okręgowa Konferencja Delegatów. Oddział ZNP w Wolsztynie reprezentowali prezes Oddziału Magdalena Piotrowska oraz wiceprezes Robert Tomys.
Prezesem Okręgu na kadencję 2024 -2029 została ponownie wybrana kol. Małgorzata Kowzan.

Do Zarządu weszli:
Brzychcy Wioletta
Cieślak Dorota
Czerniak Hanna
Czopek Ewa
Gościniak Piotr
Jabłońska Grażyna
Kaczorowska Elżbieta
Karbownik Mariola
Kielańska Ilona
Kieliszkowska Agnieszka
Kmieciak Katarzyna
Korfini-Stachnik Małgorzata
Koziński Jacek
Majewski Dariusz
Kuc-Talaga Honorata
Lubawa-Rajkiewicz Halina
Maciejewska Magdalena
Nowak Małgorzata
Piotrowska Magdalena
Przygocki Cezary
Puszkarek Władysław
Rosołek Stefania
Roszak Beata
Saleniuk Marek
Siwiński Tomasz
Tubacki Tomasz
Walczak-Gozdowska Sylwia
Walęcka Marita
Wucens Małgorzata
oraz Rothe Andrzej (SEiR) i Herda Damian ( SPAiO)

Gratulujemy.












03 września, 2024

Katarzyna Lubnauer: „Nie jestem zadowolona z 5 proc. podwyżek dla nauczycieli. O tym, czy będzie więcej zdecyduje minister finansów” 2 września 2024 GN

 – Oczywiście, że nie jestem zadowolona z takich podwyżek. Pani minister Nowacka wnioskowała o 10 proc. – mówiła w Polsat News Katarzyna Lubnauer, wiceszefowa MEN, pytana o planowane w budżecie na 2025 r. 5 proc. „podwyżki” dla nauczycieli. – Minister edukacji  będzie na pewno walczyć o te 10 proc. – dodała. Natomiast – jak przekonywała wiceszefowa MEN – priorytetem w przyszłorocznym budżecie są wydatki na bezpieczeństwo i obronność.

W trakcie rozmowy z Katarzyną Lubnauer w Polsat News poruszono m.in. temat ukraińskich dzieci w polskich szkołach, które od 1 września zaczną uczęszczać do szkół placówek i co za tym idzie dodatkowych obowiązków dla nauczycieli. Przy okazji pojawił się temat nauczycieklskich wynagrodzeń.

– To będzie plus 20, góra 40 tysięcy dodatkowych uczniów z Ukrainy, a obecnie chodzi ich już do polskich szkół ponad 100 tysięcy – uspokajała wiceminister, dodając, że nie będzie to problem, bo w szkołach pojawią się asystenci, którzy będą pomagać nauczycielom. – W Warszawie, która dość wcześnie zachęciła uczniów ukraińskich żeby wchodzili do systemu tych nowych osób jest kilkaset, podobnie w Łodzi gdzie jest mowa o 800 uczniach – mówiła Katarzyna Lubnauer. Przypomnimy, że w ostatnich miesiącach MEN szacowało liczbę dodatkowych uczniów z Ukrainy w polskich szkołach na 80 tysięcy.

„Dokładacie nauczycielom obowiązków, a jednocześnie rząd proponuje im  w 2025 roku 5 proc. podwyżki, czyli tyle ile ma wynieść inflacja” – zwrócił uwagę prowadzący rozmowę red. Grzegorz Kepka.

– Chodzi o to żeby płace nauczycieli nie traciły na wartości – odparła wiceszefowa MEN. – Oczywiście, że nie jestem zadowolona z takich podwyżek. Pani minister Nowacka wnioskowała o 10 proc. – mówiła. – Natomiast chciałam przypomnieć, że w 2024 roku nauczyciele dostali 30 i 33 proc. podwyżki. My oczywiście zdajemy sobie sprawę, że w ostatnich latach nauczyciele byli bardzo poszkodowani przez PiS, bo mimo bardzo wysokiej inflacji dostawali bardzo małe podwyżki. W związku z tym zdajemy sobie też sprawę, że większość z nich traktuje tą podwyżkę jako, w pewnym stopniu, wyrównanie tego co nie dostali w czasach rządów PiS. Ale subwencja oświatowa wzrosła jednocześnie o 36 proc. a dotacja przedszkolna o rekordowe 147 proc. – przekonywała.

 Według Katarzyny Lubnauer w szkołach jest obecnie mniej wakatów nauczycielskich niż w o tej samej porze w zeszłym roku.

– Jest ich kilkanaście tysięcy w tej chwili. Natomiast zdajemy sobie sprawę też z tego, że nawet w tych sondażach, które przeprowadza ZNP zmniejszyła się liczna nauczycieli, którzy deklarują, że myślą o zmianie zawodu. To nas cieszy, bo robimy wszystko, nie tylko żeby poprawić sytuację materialną nauczycieli, ale również zwiększyć ich autonomię, pokazać, że nic się nie dzieje bez nich.

Zapytana, czy jest szansa na wyższą podwyżkę niż 5 proc, odparła, że „to pytanie należy kierować do ministra finansów”

Tymczasem w mediach społecznościowych współrządzącej Platformy Obywatelskiej z okazji nowego roku szkolnego pojawiła się grafika zatytułowana „Przywracamy prestiż zawodowi nauczyciela”, na której zamieszczono „wzrosty pensji nauczycieli w 2024 roku” posiłkując się mitycznym średnim wynagrodzeniem.

„Ministerstwo edukacji stale posługuje się w debacie publicznej wykresami przedstawiającymi średnie wynagrodzenie nauczycieli nie informując, że jest to termin stworzony na potrzeby księgowych a nie średnia pensja! To teoretyczna konstrukcja prawna składająca się z wielu elementów, których część nawet nie jest wynagrodzeniem, jak odprawy emerytalne i rentowe. Średnie wynagrodzenie jest przez to sztucznie zawyżone (i dlatego chętnie pokazywane przez MEiN, co widzimy oglądając resortowe prezentacje i grafiki)” – przypomina od wielu lat  ZNP

(GN)

List i życzenia od prezesa ZNP z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 ZG ZNP

 


Koleżanki, Koledzy,

rozpoczynający się rok szkolny jest dla nas wszystkich nowym otwarciem. Jesteśmy przekonani, że edukacja jest najważniejsza. Dlatego z nadzieją patrzymy na kolejny rok szkolny. Chcemy i dążymy do tego, żeby był on szansą na rozwój, by przyniósł korzystne zmiany w edukacji oraz poprawę sytuacji w naszym zawodzie.

Wiemy jednak, że będzie to również rok kolejnych wyzwań, ponieważ oprócz wielu problemów z jakimi nadal boryka się polska oświata, od 1 września pojawią się w szkołach i placówkach nowości i zmiany, takie jak m.in.:

  • „odchudzona” podstawa programowa, 
  • obowiązek edukacji w polskiej szkole dla dzieci ukraińskich,
  • stopniowa likwidacja HiT, 
  • emerytury stażowe dla nauczycieli.

Dzieciom ukraińskim trzeba pomóc i nie mamy żadnych co do tego wątpliwości. Jednak nie można – jak to dzieje się od lat – tylko dokładać obowiązków nauczycielom, zwiększając liczbę uczniów w oddziałach i nie gwarantując żadnego wsparcia, kiedy do szkół i przedszkoli przyjdą także uczniowie nieznający języka polskiego, pozostający dotychczas poza systemem edukacji. 

1 września wejdą też w życie przepisy wprowadzające wcześniejsze emerytury nauczycielskie nazywane stażowymi lub czarnkowymi. Ta emerytura nie jest korzystna dla naszego środowiska m.in. ze względu na sposób jej naliczania czy warunki, jakie należy spełnić do jej uzyskania. Dodatkowo nauczyciel, który nabędzie prawo do tej emerytury nie będzie mógł skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, nawet gdy nie będzie chciał na nią przejść.

Związek Nauczycielstwa Polskiego od wielu miesięcy sygnalizuje w rozmowach i kontaktach z MEN m.in. te problemy i wyzwania. Rozmawiamy z kierownictwem Ministerstwa Edukacji Narodowej o całej gamie spraw związanych ze statusem zawodowym nauczycieli i nauczycielek. W ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, powołanego przez MEN z inicjatywy ZNP, działa pięć grup roboczych. Grupy te zajmują się następującymi zagadnieniami:

  • wynagrodzenia i warunki pracy  nauczycieli, 
  • emerytury i świadczenia kompensacyjne nauczycieli,
  • awans zawodowy i ocena pracy nauczycieli,
  • kwalifikacje, kształcenie i doskonalenie zawodowe nauczycieli,
  • odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli. 

Diagnozujemy i omawiamy problemy, a także przedstawiamy MEN konkretne propozycje rozwiązań prawnych dobrych dla środowiska edukacyjnego. Liczymy, że w tym roku szkolnym ministerstwo przejdzie do działania i podejmie pronauczycielskie decyzje. Będziemy się tego domagać!

Koleżanki, Koledzy! 

Życzę Wam wielu inspiracji w pracy, dużo siły i wytrwałości, zdrowia, wspierającego otoczenia i wszelkiej pomyślności. 

Wszystkim – nauczycielom, pracownikom oświaty, uczniom i uczennicom – życzę dobrego roku szkolnego! 

Sławomir Broniarz

Prezes ZNP

Minister Nowacka o „podwyżkach” dla nauczycieli w projekcie budżetu na 2025 r.: „Mam nadzieję, że to temat niezamknięty” 30 sierpnia 2024 GN

– Wiem, jak dużą pracę włożył minister Domański, by 5-procentowa podwyżka istniała. Mam nadzieję, że to jest jeszcze temat niezamknięty – powiedziała w Polsat News szefowa MEN pytana o planowane w budżecie na 2025 r. podwyżki dla nauczycieli


Przypomnijmy, że w 2025 r. planowana jest podwyżka wynagrodzeń dla pracowników państwowej sfery budżetowej na poziomie 5 proc. Dotyczy to również nauczycieli. Jednak ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. ZNP domaga się 15 proc.

W piątek minister Nowacka oceniła, że „jesteśmy w bardzo trudnym budżecie”, a sytuacja w finansach publicznych jest trudna. Jednocześnie zapewniła, że cały czas będzie namawiała ministra finansów Andrzeja Domańskiego, żeby pamiętał o tym, jak istotni są nauczyciele.

„Wiem, jak dużą pracę włożył minister Domański, by ta 5-procentowa podwyżka istniała. Mam nadzieję, że to jest jeszcze temat niezamknięty. Proszę pamiętać, że (…) w pierwszym skoku udało nam się doprowadzić do bardzo dużej rzeczy. Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi” – zaznaczyła cytowana przez PAP.

Oceniła, że nauczycielki i nauczyciele wykonują wyjątkowo trudną pracę, wyjątkowo istotną społecznie i chciałaby, żeby ich wynagrodzenia rosły.

Jednocześnie podkreśliła, że należy patrzeć na całość budżetu. „Naprawdę wolałabym, żebyśmy byli w sytuacji, w której nie musimy tak wiele wydawać na obronność. Niestety musimy” – stwierdziła.

Wyraziła nadzieję, że nauczycielki i nauczyciele „odczują zmianę w portfelach” zarówno w kontekście podwyżki 5 proc., jak i dalszych zmian.

Wcześniej dużo emocji na nauczycielskich forach wywołał wpis minister  Nowackiej na jednym z jej facebookowych profili , w którym skomentowała przyjęcie przez rząd projektu budżetu na 2025 rok. „Rząd przyjął dziś propozycję budżetu na rok 2025. Przejrzyste finanse publiczne, pieniądze na rozwój i inwestycje, realny wzrost płac, wzmocnienie ochrony zdrowia i obronności państwa”– napisała.

Nauczyciele zastanawiają się co ma wspólnego  5 proc. waloryzacji zaproponowanej im od września w budżecie z „realnym wzrostem płac”?

(GN)

Łączna liczba wyświetleń