03 listopada, 2022

Sejm: Lex Czarnek 2.0 wraca

 3 listopada 2022 roku Sejm przeprowadzi drugie czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe (tzw. lex Czarnek 2.0)

Kancelaria Sejmu opublikowała szczegółowy harmonogram posiedzenia zaplanowanego na 3 – 4 listopada br., a w nim debatę nad lex Czarnek.

3 listopada w godzinach 17.15 – 19.00 sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży przedstawi sprawozdanie na temat dwóch projektów ustaw:

– przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe,

– poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (czyli lex Czarnek)

W tym punkcie przewidziano 5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenia w imieniu kół.

Projekt prezydencki pojawił się w 2020 r., w czasie kampanii wyborczej i proponuje przepisy regulujące obecność organizacji pozarządowych w szkołach. Przedstawiona w dokumencie procedura jest skomplikowana i wielostopniowa.

Projekt nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe to nowa wersja lex Czarnek, ustawy zawetowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w marcu br. Teraz posłowie PiS złożyli w Sejmie 20 października br. nowy projekt, który błyskawicznie otrzymał numer druku i został skierowany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży 25 października br.

ZNP przygotował pakiet poprawek do projektu, które ma w Sejmie zgłosić posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

26 października 2022 r. rano odbyło się w Sejmie społeczne wysłuchanie w sprawie projektu lex Czarnek 2.0 zorganizowane przez posłankę Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk.

Wzięły w nim udział przedstawicielki ZNP – Urszula Woźniak (ZNP Warszawa) i Jadwiga Aleksandra Rezler, prezes Okręgu Śląskiego ZNP, które uczestniczyły także we wtorkowej pikiecie przed Sejmem.

25 października 2022 r. podczas posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży odbyło się pierwsze czytanie:

  • prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe (druk nr 458)
  • oraz poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2710) – lex Czarnek 2.0.

Brali w nim udział przedstawiciele ZNP.

Łączna liczba wyświetleń